ЦЕНТЪР ЗА АЛТЕРНАТИВНО РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ „КОНСЕНСУС“

ЦЕНТЪР ЗА АЛТЕРНАТИВНО РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ „КОНСЕНСУС“

КОНТАКТИ

гр. Варна, 9000
бул. „Съборни“ № 28 ет. 2

0878 608718
052 608 718

sdr.konsensus@gmail.com

Follow Us

Проект: „ПОКАЖИ МИ, НАУЧИ МЕ, ОПОЗНАЙ МЕ...”

Проект

„ПОКАЖИ МИ, НАУЧИ МЕ, ОПОЗНАЙ МЕ...”

Финансираща организация

Община Варна, дирекция „Образование, младежки дейности и спорт”, по „Програма на община Варна за образователна интеграция на деца и ученици от различни етнически групи и в неравностойно социално положение“

Партньори

СОУ „Любен Каравелов“ и ОУ “Св. Иван Рилски“, гр. Варна

Срок на изпълнение

01.06.2013 – 25.10.2013г

Бюджет

5000лв.

Цели и задачи

  • Стимулиране процеса на образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и подобряване на учебния процес и училищната среда чрез повишаване значимостта на образованието в семейството;
  • Създаване на благоприятна мултикултурна среда за практическо прилагане на интеркултурно образование и възпитание и създаване на условия за развитие потенциала на всяко дете;
  • Повишаване значимостта на участието на всички ключови партньори за училищната интеграция на децата, чрез повеждането на съвместни инициативи „дете-родител-учител”;
  • Изграждане на партньорства с духовни институции за създаване на условия за повишаване културата на деца от ромски произход и техните родители;

Резултати

  • „Училище за родители“ - В рамките на проекта бяха проведени 3 броя еднодневни обучения за родители-роми. Във всяко обучение се включиха по 25 родителя. В програмата бяха представени теми, свързани с образователната система и ролята на родителя в учебния процес на децата. Обучението бе базирано на интерактивни методики, чрез които бяха разгледани проблеми като значимост на образованието за личностното развитие на децата, подкрепа на децата в процеса на обучение, мотивация за посещение на училище и активно участие в училищния живот и др.
  • Провеждане на съвместни инициативи „дете-родител-учител” – В рамките на проекта бяха реализирани 4 съвместни инициативи както следва:
  • семейно състезание „Хлебна щафета” – В мероприятието участваха ромски и български семейства. Състезанието се проведе в християнски храм, където те бяха първо запознати със значението на хляба в християнската култура и особеностите при неговото замесване и украса. В рамките на дискусия те споделяха специфичната значимост на хляба в ромската и българската култури и традиционните рецепти за неговото замесване и украса. Самото състезание включваше съвместно замесване на хляб между членовете на всяко семейство, конкурс за най-добра украса и занимателни игри докато се изпече хляба. Инициативата имаше за цел да развие духовната култура на участниците, да повиши познанията им за традициите на етносите при месенето на хляб, символиката на украсата на хляба, както и да развие основа за диалог с храма, като духовна институция и създаде предпоставки за стимулиране на включване и в други инициативи на институциите.
  • инициатива „Цветно училище” –Инициативата се проведе в 2 училища, в които се обучават преобладаващо деца от ромски произход. В мероприятието участваха семейства от ромски произход и класни ръководители. Участниците заедно засадиха цветя в градинките на училището си и в саксии за украса и освежаване на класните стаи. Инициативата освен изграждане на ефективен диалог и основа за сътрудничество между семейство и училище, имаше за цел да развие естетическия усет в децата, да подобри училищната среда и да я направи по-близка до децата чрез включването им в нейното подобряване.
  • Спортен празник „Семейно забавление” – В празника се включиха деца и родители от ромски произход и педагози от училищата на децата-участници. В рамките на празника се проведоха различни спортно-състезателни игри, изискващи екипна работа между дете, родител и учител.

Галерия


Настоящият уеб сайт е изготвен с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейски социален фонд и Оперативна програма "Добро управление". Сдружението носи цялата отговорност за съдържанието на уеб сайта и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или оперативна програма „Добро управление“.

Ние използваме бисквитки

Ние използваме бисквитки и други, проследяващи, технологии, за да подобрим сърфирането ви в нашия сайт, като ви покажем персонализирано съдържание и реклами, да анализираме трафика на нашия сайт и да разберем откъде идват нашите посетители.